Pasiv není sprosté slovo

14.9. 2017 vladanvalouch@seznam.cz 782x

Nedávno jsem se sešel s rodinou a ptali se mě co vlastně dělám. Pověděl jsem jim, že stavíme pasivní domy. Koukali na mě a mysleli si, že jim nadávám. Jeto právě naopak Pasivní a zejména šetrný dům je technologie, která bude od roku 2020 normálka.

Co to ten pasivní dům je?


Tyto domy splňují velmi přísná kritéria energetické úspory A (mimořádně úsporná). Kdo by nechtěl ročně za veškeré energie platit maximálně do 30.000Kč, jeto srovnatelná záležitost s běžným domem, záleží však na zvolené technologii. Návratnost je obrovská. Není to nový architektonický styl jeto spíše kontrola projektu novostavby a jeho rekonstrukce. Jeden z prvních pasivních domů vznikl již roku 1990 v Německu. V té době byly však náklady na takový dům značné. V současné době se ale dostáváme do situace, kdy při výstavbě pasivního respektive nízkoenergetického domu se dostáváme s náklady na náklady výstavby běžného rodinného domu.

Nebojme se toho slova


Po přeložení do češtiny nám může vyjít nízkoenergetický a zdravý dům to už zní lépe nemyslíte? Myslím si že my Češi se bojíme nových technologií a slovo pasivní dům je pro nás noční můra. Pasiv znamená hlavně malé náklady a žádný únik tepla (tepelné mosty).

Máme několik výhod

  1. Mnoho nových technologií (vyšší komfortnost)
  2. Nízké náklady na vytápění (energetická úspornost třídy A)
  3. Stále čistý a čerstvý vzduch
  4. Stálá teplota (žádné výkyvy)
  5. Díky podlahovému topení nejsou potřeba radiátory

 

Komentáře
  • Nadpis formuláře

    Text formuláře

  • Kategorie